tanév a sztavropoli görögök számára. Görög iskola a Kaukázusban Apám tud görögül

Orosz nyelv óra 2. osztályban tananyagok felhasználásával „A 21. század általános iskolája”

a „Hogyan kombinálódnak a szavak” témában, tanár Kubryakova N.S.

Az óra témája: "Hogyan járnak együtt a szavak"

Hely a tanterv szerkezetében: ezt a leckét a 3. tanévben tartjuk a „Hogyan működik a nyelvünk” blokk figyelembevételével (tematikus tervezés szerint).

Az óra típusa: lecke az új ismeretek elsajátításában

Tantárgy

"Hogyan járnak együtt a szavak"

A téma célja

Nevelési:

2. Elemezze a szavak lexikális jelentését.

3.Bővítse a tanulók megértését egy szó lexikális jelentésével kapcsolatban.

Nevelési:

Pedagógusok:

Erőforrások:

-alapvető

- kiegészítő

Az óra felszerelése:

Multimédiás bemutató

Vizuális anyagok és segédanyagok (kártyák a munkához).

szótárak, kártyák egyéni munkához és páros munkához, kártyák önértékeléshez, prezentációhoz

Munkafüzet „Írj hozzáértően” 2. osztály, szerző M.I. Kuznetsova.

A tér szervezése

Munkavégzés frontálisan, egyénileg, párban, csoportban

Tantárgy

Metasubject

Személyes

Szabályozó:

Kognitív:

Kommunikatív:

Az óra feltételei

Információs források (beleértve a TsOR-t és az internetet)

Oktatási irodalom

Módszertani források (módszertani irodalom, stratégiai technológia és taktikai technológiák

Felszerelés

Elektronikus Wiki szótár

Ozhegov „magyarázó szótár”;

„Magyarázó szótár”, V.I. Dahl;

– Iskolai magyarázó szótár.

Kuznetsova M.I. Helyesen írjuk: 2. évfolyam: 1. számú munkafüzet általános oktatási intézmények tanulói számára / M.I. Kuznyecova. - 3. kiadás, átdolgozva. – M.: Ventana-Graf, 2012.

Számítógép, multimédiás projektor.

Alapfogalmak

Szó, lexikális jelentés, magyarázó szótár, rokonok.

Az óra formátuma

Lecke - workshop.

Technológiai óratérkép

Lecke szakasz

(cím, idő, célok)

Tevékenység

tanárok

Tanulói feladatok, melyek teljesítése a tervezett eredmények elérését eredményezi

Tevékenység

hallgatók

Tervezett eredmények

Tantárgy

UUD

ÉN. Motiváció a tanulási tevékenységekhez

Célok: aktualizálja a tanulóval szemben támasztott követelményeket az oktatási tevékenységgel kapcsolatban; feltételek megteremtése a tanulók számára az oktatási tevékenységekbe való beilleszkedés belső igényének kialakításához; tematikus keret létrehozása; tisztázza az óra típusát és vázolja fel az oktatási tevékenységek lépéseit.

Időtartam: 2 perc.

Megszervezi a tanulóval szemben támasztott követelmények aktualizálását az oktatási tevékenység tekintetében.

Megszólalt a vidám csengő -

Készen állunk az óra megkezdésére.

Hallgassunk és beszélgessünk

És segítsétek egymást.

Jó napot srácok! Három hangulatjel van az asztalokon, válaszd ki a hangulatodnak megfelelőt.

Mennyi mosoly ragyogott fel. Köszönöm!

És ez az én hangulatom... Készen állok a produktív együttműködésre Önnel. Sok szerencsét!

EGYÉNI KÁRTYÁK

Válasszon egy hangulatjelet, és mutassa meg hangulatát.

Kulcsfogalmak elsajátítása.

Kommunikáció: képesség mások beszédének meghallgatására és megértésére, hangos gondolkodásra.

Kognitív: tudjon eligazodni tudásrendszerében: tanári segítséggel különböztesse meg az új dolgokat a már ismerttől.

A táblán: veréb, város, szó, út

Melyik szót tartod feleslegesnek ebből a láncból? Miért?

Mi a közös a szavakban? veréb, város, út

Szó

Írjuk fel az ORO kombinációt

A szó jelentése a következő: egy személy kivételes képessége arra, hogy nyilvánosan kifejezze gondolatait és érzéseit; a beszéd, az intelligensen kombinált hangokkal való kommunikáció ajándéka; verbális beszéd

Csoportmunka

Alkoss közmondásokat az egyes részekből

A hegyi szél nem nyílvessző,
Igen, élesebb, mint egy nyíl.
A szó elpusztít -
a szó felemeli a nemzeteket.

Hogyan érti ezeket a közmondásokat?

Mit kellett tenni a közmondások megszerzéséhez?

Kezdetben együtt jártak a szavak?

Szóval, srácok, kitaláltátok már, miről fogunk beszélni a mai órán?

(a szavakról)

Jobb. A fókuszunk a SZÓ-n van ÉS LEXIKÁLIS JELENTÉSE.

Tanóránk témája: Hogyan járnak együtt a szavak

- Mi az óra fő célja?(figyeld meg, hogyan kapcsolódnak a szavak)

Ma a leckében megtanulunk helyesen beszélni és kiválasztani a szavak megfelelő jelentését

- Mi az óra célja?? (Tanulja meg az LD szavak meghatározását, bővítse szókincsét.

Srácok, hallgassátok a verset.

(tanár V. Shefner versét olvassa fel)

Sok szó van a földön... Vannak mindennapi szavak -

A tavaszi égbolt kékjét mutatják.

Vannak éjszakai szavak, amelyekről nappal beszélünk

Mosolyogva és édes szégyenkezéssel emlékezünk.

Egy szó ölhet, egy szó megmenthet,

Egy szóval magaddal vezetheted a polcokat...

Az orosz nyelvben vannak olyan szavak, amelyek jelentését nem ismerjük. Hogyan tudhatja meg?

Ma nyelvésznek fogjuk képzelni magunkat .

Ha nem vagy biztos benne

    abban a képességében, hogy elemezze egy szó lexikális jelentését,

    helyesen kombinálni a szavakat

    helyesen használja a szavakat a beszédben

Azt javaslom, vegyen részt

a „Hogyan járnak össze a szavak” projektben

A szél hegyeket rombol – a szó népeket emel.

II. Tanulási feladat meghatározása (problémahelyzet, problémafeladat)

Célok: megszervezni a szótárak használatához szükséges készségek frissítését, megszervezni az oktatási feladatok tanulói végrehajtását.

Időtartam: 7 perc.

Feltételeket teremt a tanulók számára a nevelési-oktatási tevékenységekbe való belső befogadási igény kialakulásához.

Tematikus keretet állít be.

Hol kezdjük a projektünket?

Az egyik legfájdalmasabb téma bizonyos szavak kiejtése oroszul.

Emlékezzen, hogyan beszélnek a kisgyermekek, és gondolja át, miért beszélnek így a kicsik:

« Kusariki" "cséplőmunkás"» "ultizoner" "mocres"

Párosítsd a baglyokat egymással

kekszet kalapács rendőr borogatása

Miért mondják ezt?

Nevezhetők-e a gyerekek szavai valódi szavaknak? Miért?

Csoportokban dolgoznak:

Keksz – keksz – valami harapás

A kalapács olyasvalami, amit ütögetni szoktak

Rendőr - rendőr - áll az utcán

Mocres-compress - mert vizes

Következtetés: az ilyen szavak azért jelennek meg, mert a szó jelentése a gyermekhez közeli cselekvéshez kapcsolódik.

Javítsa ki a hibákat.

Hallgassa meg a verset, határozza meg az óra témáját, célját, céljait.

Tömörítés – lásd multimédiás kézikönyv-szótár

Ismerje meg, milyen szótárak léteznek, és tudjon velük dolgozni.

Legyen képes kimondani az óra cselekvési sorrendjét.

Legyen képes az információkat egyik formából a másikba konvertálni.

Legyen képes szóban kifejezni gondolatait.

III. Tanulási feladat megoldása (probléma)

Célok: a tanulók önálló munkájának megszervezése csoportban;

önvizsgálatot és önértékelést szervezni;

megszervezni a nehézségek helyének és okának azonosítását, a hibák kijavítását.

Időtartam: 10 perc.

Az osztály csoportokra bontása;

feladatok meghatározása csoportonként;

megszervezi a munkát a címtárral.

Meg lehet-e magyarázni egy szó jelentését annak ismeretében, hogy milyen részekből áll és ezeknek a részeknek mi a jelentése?

Milyen szavak okoztak nehézséget?

IV. Elsődleges konszolidáció

A színpad célja: beszéd és új ismeretek megszilárdítása; azonosítani a tanult anyag elsődleges megértésében mutatkozó hiányosságokat, a tanuló tévképzeteit; végezzen javítást

20 perc.

A tankönyvvel végzett munka megszervezése,

páros és csoportos munkaszervezés,

1. számú gyakorlat 15. oldal - párban, sorokban

1 lehetőség - hóvirág, gyertyatartó

2. lehetőség - vargánya, vargánya

3. lehetőség - lucfenyő, áfonya

Mit tud mondani ezeknek a szavaknak a formálásáról? Alkoss mondatot az egyik szóból! Írd le. Ki tud egy ilyen szót kitalálni projektünkre?

Áfonya, nyárfa, eper

Következtetés: a szavakból származó értelmezések nem mindig esnek egybe a magyarázó szótárban szereplő magyarázatokkal

Tankönyvi anyaggal dolgozni

Gyertyatartó-gyertyatartó

Luc-lucfenyő erdő

Az áfonya vadkék bogyó

Az orosz nyelv szókincsének alapvető stilisztikai forrásainak használatának képességének megszilárdítása, a tudományos terminológia, a kulcsfogalmak elsajátítása.

V. Tanult anyag ismétlése

Csoportokban dolgoznak.

Lássuk, hogyan sajátítottad el a tananyagot. Azt javaslom, dolgozzon párban.

Van egy feladatlap az asztalodon. Olvassa el figyelmesen, és kezdjen dolgozni. (17. dia)

Gyakorlat.

1. Kösd össze a jelentést és a szót.

2. Ehhez a szókártyáról válassza ki azt a kártyát, amelyen a szó lexikális jelentése szerint szerepel.

asztal

Kezd megöregedni, középkorú - (mi?)…

Dolgozni szerető, szorgalmas – (mi?)…

Élj valakivel egy ideig – (mit csináljak?)…

Fordítsa meg a fejét - (mit tegyen?)…

Kártya szavakkal

idős

lusta

Esés

ugrás

elkényeztet

dolgos

vidám

mogorva

vendég

Vizsgálat

Csoportjelentési terv 1. sz

1. Csoportunk szavakkal kötött kártyákat

lexikális jelentésükkel.

2. Ezt kaptuk (olvassa el a jelentés- és szópárokat).

3. Következtetést fogalmaztunk meg:

Érték szerint ______________________________

Párokban dolgozni:

15. oldal 2. sz

Apám tud (görög, görög) nyelvet

Az új lakás tágas és világos (nappali, szálloda)

Anya megvette a kedvenc (szilva, krémes) fagyimat.

Szeretem nézni, hogyan forog és csillog (a felső, a kis farkas)

Következtetés: a szavak összeférhetnek vagy nem. Attól függ, van-e valami közös a jelentések között, valami, ami egyesíti őket.

Multimédiás ellenőrzés

A hangzásukban hasonló, de jelentésükben eltérő szavak paronimák

Melyik országban beszélnek görögül? Mit tudsz erről az országról? (Olimpiai játékok, a 21. téli játékokat Vancouverben rendezik)

Dolgozz csoportban kártyák segítségével.

Csoport1.

Válasszon értelmes szavakat

Jelölje meg a +

bekapcsol

Máglya

tévé

gyertya


Oldja meg az anagrammát:kshloa

Milyen szót kaptál? Határozzuk meg ennek a szónak a jelentését? Mi segít nekünk ebben?

Magyarázd meg saját szavaiddal az iskola szó lexikális jelentését!

Differenciált feladat

Alapszintű -

Válasszon szavakat, amelyek illeszkednek a szóhoz iskola.

Megemelt szint -

Írd le a füzetedbe az „iskola” szóhoz kapcsolódó összes asszociációs szót egyenként (csoport).

Csoportokban beszéljétek meg a leírtakat, és egészítsétek ki a jegyzeteket más pasztával.

A táblára általános klaszter készítése a helyesírási minták és az egyes szavak lexikális jelentésének kommentárjával.

iskola

tapasztalatépítési iránygyakorlatok

Tankönyv 17. oldal - etimológiai utalás a szóra iskola

1. Egy oktatási intézmény, valamint egy ilyen intézmény épülete.Srednyaya sh. Zenei

2. Valamiben elért készség. tapasztalattal, valamint azzal, hogy mi ad ilyen képzést és tapasztalatot.Ennek a színésznek jó iskolája van

3. Irány a tudomány, a művészet területén.

Hozz létre saját tudományos iskolát.

4. Kötelező gyakorlatok rendszere (műkorcsolyában és néhány más sportágban).

Legyen a legjobb az iskolában és az ingyenes programban is.

Iskolás – lásd Orosz nyelvi szótár 267. o

V. Reflexió a tevékenységről (lecke összefoglalása), otthon. gyakorlat.

- 5 perc

Rögzítsen új lecke tartalmát;

Reflexió és önértékelés megszervezése a tanulók számára saját oktatási tevékenységeikről.

Az utolsó szakaszba lépünk.

Tehát, hogy a tudás hasznos legyen,

A leckét röviden meg kell ismételni.

- Milyen témát kutattak az órán?

Mi volt a célunk? Megértettük ezt? Oké, a lecke célját elértük.

Ehhez azt javaslom, hogy készítsen hóembert hópelyhekből.

1com-alsó-alap-mindent értesz, és a jövőben hasznosíthatod tudásodat.

2 com - nehéz volt, mindent megértett, de a munkájában továbbra is szüksége van egy tanár segítségére

3 com - még mindig vannak kérdések, nem minden világos

Ma is tetszett, könnyű volt dolgozni, mert figyelmes és aktív voltál.

Házi feladat.

1. szint – 18. oldal, 1. gyakorlat

2. szint – 17№4. oldal

3. szint – 16. oldal 3. sz

Bármely szó kiejtésének módja meghatározza, hogy mások hogyan bánnak veled. Kívánom, hogy minden szava örömet okozzon. Köszönöm a leckét!

Sinkwine

Szó

jó jó

átszúr, gyógyít, tanít

A szó nem nyíl, hanem élesebb a nyílnál.

szójegyzék

Értékelje a leckében végzett tevékenységeket.

Legyen képes kimondani az óra cselekvési sorrendjét;

Legyen képes felmérni egy cselekvés helyességét a megfelelő utólagos értékelés szintjén;

Önbecsülési képesség.

Reflexió a cselekvés módszereiről és feltételeiről; a folyamat és a teljesítmény eredményeinek ellenőrzése és értékelése (P)

Önbecsülés; a DM sikerének vagy kudarcának okainak megfelelő megértése; az erkölcsi normák és az etikai követelmények betartása a viselkedésben (L)

Teljesen és pontosan fejezze ki gondolatait; véleményének megfogalmazása és érvelése, különböző vélemények figyelembevétele (K)

Az orosz nyelv óra önelemzése

Az óra témája: „Hogyan egyesülnek a szlovákok?”

Nevelési:

1. Figyeld meg a szavak kompatibilitását!

Nevelési:

1. Fejlessze a helyesírási éberséget, fejlessze a következtetések és következtetések levonásának képességét

Pedagógusok:

Elősegíti a tanulók tevékenységét, a megszólalási és mások meghallgatásának képességét.

Tervezett oktatási eredmények

Tantárgy

Metasubject

Személyes

Az orosz nyelv szókincsének alapvető stilisztikai forrásainak elsajátítása, a tudományos terminológia, kulcsfogalmak elsajátítása.

Szabályozó: Képes új nevelési célok és célkitűzések kitűzésére, megvalósításuk megtervezésére, cselekvéseinek nyomon követésére és értékelésére mind az eredmények, mind a cselekvési módszerek tekintetében, valamint azok megvalósításának megfelelő kiigazítása.

Kognitív: a megismerési módszerek gyakorlati fejlesztése, az általános nevelési készségek alkalmazása.

Kommunikatív: Csoportos munkavégzés képessége. A kommunikáció és együttműködés erkölcsi, etikai és pszichológiai elveinek gyakorlati elsajátítása, tapasztalatszerzés a beszédeszközök mentális tevékenység szabályozására való alkalmazásában, a szavak lexikális jelentésüknek megfelelő használatában.

A megismerés módszereinek gyakorlati fejlesztése, az általános nevelési készségek alkalmazása.

Óra a „Hogyan kombinálódnak a szavak” témában az órarendszerben a „Hogyan működik a nyelvünk” témában (szekció) a „21. század általános iskolája” oktatási komplexum szerint

Ez a lecke a naptári tematikus tervezésnek felel meg. Az órákon a személyközpontú tanulás, a fejlesztő tanulás, az információs és kommunikációs, az együttműködésen alapuló tanulás és az egészségmegőrző technológia technológiáit alkalmazták.

Az órán a következő tanítási módszereket alkalmaztuk:

1. Részleges keresés - a tudást nem kész formában kínálták fel a hallgatóknak, azokat önállóan kellett megszerezni, a hallgatók irányításom alatt önállóan érveltek, megoldották a felmerülő kognitív problémákat, elemeztek, általánosítottak, következtetéseket vontak le, ezáltal tudatos, szilárd tudást alkottak. . A kognitív tevékenység problematikus és kreatív jellege dominált (szövegelemzés, szövegvégének megalkotása).

2. Ötletek generálásának módja – A tanulók elmondják ötleteiket a probléma megoldására.

Képzési technológiák:

1.IKT – bemutató, zenehallgatás, bejárás az osztály helyszínén, videó megtekintése.

2. Probléma párbeszéd – ötletbörze, csoportos és páros munka.

3.Játéktechnika – szerepjáték, kirakós játék.

A testmozgást az óra elemeként felhasználva egészségmegőrző technológiát alkalmaztam.

A csoportmunkához a kártyákkal végzett munka részben felfedező jellegű volt.

Véleményem szerint az óra minden szakaszára szánt időt racionálisan osztottuk el, az óra tempója a teljes tevékenység során megmaradt. A lecke minden szakasza összekapcsolódott, és a fő cél érdekében dolgozott.

Minden didaktikai anyag az óra célkitűzései és a tanulók életkori sajátosságai alapján készült. A didaktikai anyagokkal és a TSO-val végzett munka a célok elérését célozta.

Az óra során olyan alapkompetenciákat, mint pl

Kommunikációs és információs (szöveg megértésének, ítélet megfogalmazásának, kérdés megválaszolásának, információval való munkavégzés képessége),

képesség csapatban dolgozni a cél elérése érdekében,

személyes (reflexió a saját tevékenységeire, önbecsülés)

Felhasznált eszközök: számítógépes prezentáció, multimédiás kézikönyv, feladatok csoportos, páros munkavégzéshez, egyéni munka, tankönyv, nyomtatott munkafüzet.

Az óra célja:

1. Figyeld meg a szavak kompatibilitását!

2. Elemezze a szavak lexikális jelentését!

3. Bővítse a tanulók megértését egy szó lexikális jelentésével kapcsolatban.

1. szakasz -Idő szervezése azzal a céllal, hogy pozitív hozzáállást alakítsunk ki az órához, és kognitív érdeklődést alakítsunk ki az új anyag iránt.

2. szakasza tanulók felkészítése a tananyag aktív és tudatos tanulására az óra iránti érdeklődés és motiváció, az együttműködési, közös tevékenységek iránti vágy felkeltése érdekében. A szakaszt feladatok és tematikus kérdések megoldásával bonyolították le.

3. szakaszkognitív feladat meghatározása, az óra témájának és fő célkitűzéseinek a tanulók általi önálló meghatározása érdekében, a tanulási feladat elfogadásának és megtartásának képessége. Ezt a szakaszt a probléma-dialógus technológia és a játéktechnológia, valamint a csoportmunka technikáinak alkalmazásával valósították meg. A tanulói tevékenység típusa problémás volt. Magyarázó szótárak segítségével dolgoztak.

4. szakasz- a téma ismétlése, elmélyítése . Különböző típusú és nehézségi fokú feladatokat kínáltak. Különféle munkaformák folytak: kollektív munka, páros és csoportos munka. A tanulói tevékenység típusa problémás, produktív és kreatív volt.

5. szakasz - a megszerzett tudás megszilárdítása és ellenőrzése egyéni kártyákon végzett munka, páros munka. A tevékenység típusa – problematikus, produktív és kreatív. IKT-, probléma- és játéktechnológiákat, tanulási helyzetteremtésre épülő technológiát és kritikus gondolkodás technológiát alkalmaztak.

6. szakaszösszegzés és elmélkedés kreatív feladat („Sinquain”), önértékelés és a barátságról szóló videó megtekintése.

Az óra elején vers formájában motiváltuk a tanulók soron következő tevékenységét. Így felkeltették a gyerekek érdeklődését, vágyat keltett az új egyetemes oktatási tevékenységek elsajátítása és a fejlődés előrehaladása.

Az ismeretfrissítés szakaszában szókincsmunka és egyéni foglalkozások szerepeltek, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy a gyerekek új témával ismerkedjenek meg. Ebben a szakaszban minden diákot be lehetett vonni a munkába. Itt oktatási és szórakoztató anyagokat használtak fel, frontális munkát végeztek az osztállyal, ahol általánosították a szóról és lexikális jelentéséről szóló ismereteket.

A fő szakasz - az óra témájával kapcsolatos munka a tanulók sok önálló tevékenységét tartalmazta. Az új anyag egy problémás kérdéssel indult, a hallgatók csoportosan keresgéltek. Itt fejlesztő tanítási módszereket alkalmaztak: részben keresés alapú, probléma alapú, ami lehetővé tette a gyermekek kognitív tevékenységének intenzívebbé tételét. Az osztály gyors ütemben, meglehetősen magas nehézségi szinten dolgozik. A gyerekek lelkesen vitatják meg a feladatokat csoportosan, vonnak le következtetéseket és következtetéseket. Ebben a szakaszban alkalmazott tevékenységtípusok: önálló munka a tankönyv szerint és önálló munkavégzés csoportban.

Az óra egy speciális aspektusa egészségmegőrző hatású volt: igyekeztem olyan lelki komfortos helyzetet teremteni a gyerekeknek, amikor minden diák szerinte sikeres, nem fél megszólalni.

A lecke végén összefoglaló készül és reflexió következik. Ez a munka rendszerben történik, a gyerekek elmondhatják véleményüket az óráról. A gyerekek különböző feladatok elvégzésével egyértelműen bizonyították tudásukat az új anyagokkal.

Az óra felépítése teljes mértékben megfelel a deklarált óratípus logikájának. A tanulók aktív szellemi tevékenységének kiválasztott tartalma, felszerelése és szervezése az óra minden szakaszában hozzájárult az óra nevelési céljainak eléréséhez, és felkeltette a tanulók kognitív érdeklődését a tantárgy iránt. A prezentáció használata nemcsak az óra hatékony és hasznos időfelhasználását tette lehetővé, hanem a tantárgy iránti szeretetet is, és lehetőséget adott a gyerekeknek az új anyagok holisztikus észlelésére, valamint az általuk észlelt képsorok felépítésére. .

Az idő megfelelően van elosztva az óra szakaszai között. A lecke tartalmazta a „társadalmi interakció” komponenst, i.e. Minden tanuló lehetőséget kapott arra, hogy gyakorlati tevékenységekben bizonyítsa tudását és készségeit, és megkapja a tanár és az osztálytársak jóváhagyását. Ez az összetevő segített a gyerekeknek abban, hogy folyamatosan szellemi tevékenységben legyenek, ami jótékony hatással van a tanulók fejlődésére.

Az óra elején problémás szituáció alakult ki, melynek megoldásához új ismeretek felfedezésére volt szükség. A gyerekek ügyesen levezették az óra témáját, és helyesen tűzték ki a célt a további munkához. Minden munka a kitűzött cél elérésére irányult. Az óra végén a tanulók arra a következtetésre jutottak, hogy a kitűzött célt sikerült elérni.

Az óra alatti értékelés végig zajlott. Az önellenőrzés és a kölcsönös értékelés módszereit alkalmaztuk. Ez arra utal, hogy a gyerekek kedvesen bánnak egymással, és képesek komolyan értékelni egy barát munkáját.

A tanulók sokat dolgoznak önállóan, ami jó fokú gyakorlati orientációt jelez a tanulásban. A közös munkában az együttműködés bizalmi légköre uralkodik. Meggyőződésem, hogy a megfelelően szervezett és szisztematikus munka nemcsak az órán megszerzett tudást erősíti, hanem tágítja látókörüket, fejleszti a tanuló információs kompetenciáját, fejleszti a kutatói készségeket. Ebből a célból a kollektív, csoportos és egyéni tevékenységszervezési formák megfelelő kombinációját alkalmazzuk az órán. Igyekszem minden tanítványommal toleránsan és emberségesen bánni, sikerhelyzetbe hozva a legbizonytalanabb tanulót is. Jónak értékelem az iskolások önálló gondolkodásának szintjét, kognitív tevékenységüket, az új anyagok beolvadásának, kezdeti megszilárdításának szintjét.

A tanulók kiválasztott óratartalma, felszerelése és aktív szellemi tevékenységének megszervezése az óra minden szakaszában hozzájárult a nevelési célok eléréséhez, az univerzális kompetenciák fejlesztéséhez, az információk elemzésének és értékelésének, az önálló következtetések levonásának és a megvédésnek a képességéhez. saját vélemény.

Az új ismeretek elsajátításának eredményességének mutatója a tanulók aktív kognitív tevékenysége volt az egész óra alatt. Úgy gondolom, hogy az órai célok kognitív, fejlesztési és oktatási vonatkozásai megvalósultak.

A házi feladatot az óra végén adták, és a későbbi munkára irányult a tanult téma differenciált megszilárdítására. Reflexióra került sor.

Véleményem szerint az óra sikeres, érdekes és eredményes volt. Minden célom és célkitűzésem megvalósult.

Geronda, miért törölték el a hangsúlyokat a görög nyelvtanban?

Most, ahogy az emberek nem tűrnek el semmit, és nem dobnak mindenkire mindent, úgy a betűk sem tűrnek el semmit - sem éles, sem hegyes ékezeteket! A betűk olyanok lettek, mint az emberek: teljes sebességgel ugrálnak, és még pontot sem tesznek maguk mögé.

Milyen nyelven írnak egyesek? Az Újszövetség egyik modern fordításában ezt olvastam: „Kihívtam a fiamat Egyiptomból”? Testvérem, ez tényleg lehetséges? A szent nincs elválasztva a szentségtelentől. Állítólag azért írnak így, hogy „kiegyenlítsék” a nyelvet, egységessé tegyék. De milyen ember, még ha a legtávolabbi faluból való is, nem értené meg, mit jelent? Egyiptomból kihívtam a Fiamat" a mindennapi élet. De az ilyen szavak nem alkalmasak [szent fogalmak közvetítésére]! Lehetséges? Ki ne tudná a görögök közül, mit " Artos"És" Enos"?

Geronda, azt mondják, hogy a görög írást latinra cserélik.

Ne aggódj, ez nem fog megtörténni. Ez a szám nem fog működni számukra. Szerencsére Isten jót hoz ki a görbékből és a gonoszokból is. Különben elvesznénk. A hagyomány és a nyelv még akkor sem pusztult el, amikor minden írásos emléket kézzel írtak, amikor még nem volt fénymásoló vagy egyéb technikai eszköz. Akkor most meghalnak, amikor annyi technikai eszköz jelent meg? Nem, a hagyomány és a nyelv nem vész el – bármennyire is próbálják elpusztítani őket. Nézd meg az oroszországi görög bevándorlókat – hogyan őrizték meg szokásaikat! Ismerték a ponti nyelvet, és ez segített nekik. Ezzel megőrizték a hagyományt. De elhagyták Oroszországot, hogy megtalálják a szabadságot, annak ellenére, hogy ott, Oroszországban kaptak egy kis szabadságot. Ha nem hagyták volna el, úgy éltek volna, mint egy madár, akit kiengedtek a ketrecéből, és szabadon repülhettek volna a szobában. Nem lenne szomorú ez a madár a szobában? Képzeld el, milyen volt korábban a szerencsétlen pontianusok!

Vannak olyanok is, akik új nyelvet szeretnének létrehozni. A görög nyelvnek azonban van egy "nyelve" a szent pünkösd tüzes nyelveiből. Semmilyen más nyelv nem tudja közvetíteni hitünk tantételeit. És ezért Isten Gondviselése szerint az Ószövetséget hetven tolmács fordította görögre, és az evangéliumot is görögül írták. Ha valaki az ógörög nyelv ismerete nélkül dogmatikával foglalkozik, tévedésbe eshet. És az ógörög nyelvet eltávolítottuk az iskolai tananyagból! Eltelik még egy kis idő, és németek kezdenek jönni az egyetemeinkre, hogy ógörögöt tanítsanak nekünk. Azután, miután eleinte nevetség tárgyává vált, értelmiségünk fel fogja ismerni az ókori görög nyelv fontosságát, és azt mondják: „Nézd, nem hiába őrizte meg az egyház az ógörög nyelvet!”

Megpróbálják elpusztítani ortodox népünket. Érted, mit jelent ez? Ma ortodox népnek lenni nagyszerű dolog. Mielőtt filozófiánk volt. Szent Katalin a filozófiára alapozott filozófusok száját elhallgatta. A filozófusok előkészítették a kereszténység útját. Az evangélium görögül íródott, és az egész világon elterjedt. Aztán a görögök felvilágosították a szlávokat. Az a tény, hogy Hellas létezik, nagyon zavar néhány embert. "Ő - mondják ezek az emberek - kárt okoz nekünk. El kell pusztítanunk."

Az egyetlen görög iskola 20 éve létezik Sztavropolban. A város azonban nem a legnagyobb görög közösséggel rendelkezik. Összesen körülbelül két és fél ezer ember van. Az oktatási intézmény alapítója, Nikolai Matsoukatidis még 1981-ben próbált iskolát nyitni görög gyerekek számára, görög nyelvtanfolyamokat szervezett. De nem tartottak sokáig, a Kommunista Párt városi bizottságának parancsára bezárták őket. A kilencvenes évek elején a sztavropoli görögök létrehozták a modern görög nyelvtanárok egyesületét, és vasárnapi iskolát hoztak létre. 2014. január 1-től önkormányzati lett.

Ebben az iskolában a gyerekek teljesen ingyenesen tanulnak. Ez egy teljes értékű kiegészítő oktatási program, amelyet 8 évre terveztek. Az órák hetente egyszer, szombatonként tartanak. A tanárok úgy vélik, hogy ez rendkívül kevés a görög nyelv teljes elsajátításához. Ennek ellenére a görög nyelv, történelem és kultúra nemzetközi olimpiáin, amelyeket kétévente rendeznek meg az iskolában, a sztavropoli gyerekek jó eredményeket mutatnak fel.

És ez annak ellenére, hogy leggyakrabban nem iskolásokkal, hanem oroszországi és ukrajnai egyetemek nyelvi tanszékeinek hallgatóival kell versenyezniük. A sztavropolihoz hasonló iskolát nemrégiben szerveztek Vlagyikavkazban, de a tanulmányi idő mindössze 4 év.

Sok gyerek nem azért jár görög iskolába, hogy megtanulja a nyelvet, hanem azért, hogy ne felejtse el.

„Cipruson születtem, ezért meg kell tanulnom görögül” – mondta Valentina görög iskolai tanuló.- Három évig ott jártam iskolába. Oroszországba jöttem, és már két éve itt élek. Most ötödik osztályos vagyok. Apám görög, anyám orosz. Anya tud görögül. Apám is tanít oroszt. Apukámmal görögül, anyukámmal oroszul beszélek.

A görögországi válság miatt több a görög Stavropolban, ennek megfelelően a görög iskolában is érezhetően megnőtt a tanulók száma.

— Segítenek az orosz anyanyelvű diákoknak a beszélt nyelv elsajátításában. A tanároknak is nehézségei vannak vele, mert a helyi görögök többsége önállóan tanulta meg a nyelvet könyvekből. Korábban Görögország szakembereit küldte az iskola segítségére, akik gyerekeket tanítottak és javították a helyi személyzet készségeit. Most ezeket az arányokat csökkentették, és a görögök csak arra szakosodott egyetemeken jönnek Oroszországba előadásokat tartani” – mondja iskola igazgatója Irina Alepova.

A válság előtt a görög kormány olyan tankönyvekkel látta el az iskolákat, amelyeket kifejezetten a más országokban élő görögök számára nyomtattak. Jelenleg nincsenek új érkezők. Oroszországban nem adnak ki ilyen tankönyveket, a kanadai és amerikaiak pedig nem mindig megfelelőek.

Többnyire görög iskolába járnak, hogy ne felejtsék el az anyanyelvüket, vannak olyanok is, akik állandó lakhelyre készülnek. A sztavropoli görög iskola oklevelével rendelkező felnőtteket szívesebben veszik fel, és könnyebben kapják meg a tartózkodási engedélyt.

De nemcsak a görögök tanulnak az iskolában, vannak oroszok és kaukázusiak is. Sokukat egyszerűen az ókori Görögország története és kultúrája érdekli. Nemcsak gyerekek, hanem fiatalok is járnak az órákra. Van számukra egy esti osztály. A nyelv mellett az iskola regionális tanulmányokat – az ókori Görögország történelmét, táncművészetét, vizuális és színházi művészetét – tanulja. Mítoszokkal ismerkednek, görögül énekelnek, görög mesterek stílusában sztavropoli tájakat rajzolnak.

Nemrég egy krétai nemzetközi fesztivál bábszínházi társulata kapott aranyérmet a „Teremok” című orosz népmese görög nyelvű előadásáért. Jelenleg A három kismalacot próbálják.

Az iskolában is vannak problémák. Az épület, amelyben található, felújításra szorul. Az osztályok nem rendelkeznek nyelvi rendszerrel. A munkát nehezíti, hogy az országban nincs egységes görög nyelvoktatási program és nincs a ponti hellenizmus történetét bemutató tankönyv.

Mindez azonban megoldható. Maguk az orosz görögök is szeretnék megőrizni és továbbadni őseik kultúrája, hagyományai és szokásai iránti szeretetüket.

Az ókori hellének, mint tudjuk, szájról szájra adták a vicceket. Anekdotáik nemcsak tanulságosak és viccesek voltak, hanem a görög szellemet is a legvidámabb formában és képben fejezték ki. Nem egy konkrét szövegben vannak leírva, hanem szétszórva vannak Plutarkhosz műveiben, Diogenész életrajzaiban, Hieroklész tréfáiban stb. Így az ókori görögök a komoly dolgokban és eseményekben is igyekeztek megtalálni az őket kísérő vicceset. Íme néhány közülük, amelyeket apránként gyűjtöttek össze görög tudósok és nyelvészek:

    Falis filozófus ( Φαλής ) azt mondta barátainak, hogy a halál nem különbözik az élettől. Egyikük megkérdezte tőle: "Ha ez így van, akkor miért nem szereted a halált?" Ekkor a filozófus így válaszolt: „Éppen azért, mert semmiben sem különbözik az élettől!”

    Egyszer, amikor egy athéni panaszkodott, hogy az élet rossz, a cinikus Diogenész ( Διογένης ) így válaszolt neki: „Az élet nem rossz. Rossz rossz élet."

    Az egyik bőbeszédű borbély megkérdezte Macedónia királyát, Archelaoszt ( Αρχέλαος ): "Hogy akarod, hogy vágjam le a hajad?" Archelaos így válaszolt: „Csendben”.

    Themisztoklész (Θεμιστοκλής ) megkérdezte: „Ki szeretnél lenni: Achilles ( Αχιλλέας) vagy Homérosz (Όμηρος ) ? Themisztoklész így válaszolt: „Ki szeretnél lenni: az olimpiai játékok győztese vagy az, aki megnevezi a győztesek nevét?”

    Démoszthenész (Δημοσθένης ) elkapott egy tolvajt, aki ki akarta rabolni. A tolvaj próbálta igazolni magát: „Nem tudtam, hogy a tiéd...” Mire Démoszthenész így válaszolt: „Mindazonáltal jól tudtad, hogy nem is a tiéd!”

    Egy gonosz ember meg akarta védeni otthonát minden rossztól. Ezért egy táblát szögezett a bejárati ajtóra, amelyen ez állt: „Nehogy rossz dolgok kerüljenek ebbe a házba.” Diogenész, miután elolvasta a táblát, megjegyezte: "Honnan fog bemenni a ház tulajdonosa?"

    Amikor Diogenész látta, hogy az államkincstárnok tolvajt fogtak el egy palack ellopása miatt, így szólt: „A nagy tolvajok elkapták a kicsit.”

    Aristide (Αριστείδης) és Themisztoklész (Θεμιστοκλής ), két politikai riválisát küldték nagykövetnek egy másik királyságba. A határon Arisztidész így szólt Themisztoklészhez: „Hagyjuk ellenségeskedésünket országunk határain? És ha szükségesnek látja, mi folytatjuk, amint visszatérünk szülőföldünkre.”

    Diogenész elment Platón házához, és piszkos lábával taposni kezdte a padlóra fektetett drága szőnyeget, mondván: „Táplom Platón arroganciáját!” Aztán Platón megkérdezte tőle: „Nem arrogáns, amit most csinálsz?”

    Egy nap Philip (Φίλιππος ), Macedónia királya veszekedett feleségével, Olimpiával ( Ολυμπιάδα ). Így Nagy Sándor szülei nem vették észre a korinthoszi követ, Dimaratos belépőjét. Fülöp király kérdésére: „Nyugalom van Athénben?” A küldött így válaszolt: „Tiket jobban érdekli az athéni béke, míg otthon nincs béke.”

    Diogenész észrevette, hogy a kisfiú a tenyerét kinyújtva vizet iszik a forrásból. Aztán a filozófus eldobta a poharát, és azt mondta: „Ez a kis fickó az egyszerűségben győzött le.”

    Arisztotelésztől megkérdezték: Mit kapnak azok, akik hazudnak? A filozófus így válaszolt: "Senki sem hisz nekik, még akkor sem, ha igazat mondanak."

    Az egyik hetaera fia kövekkel dobálta meg a járókelőket. Diogenész azt mondta neki: „Vigyázz, talán azok között lesz, akikbe beleesel, az apád is, akit nem ismersz.”

    Diogenészt megkérdezték, hogyan viselkedjenek egymás között a szülők és a gyerekek. Azt válaszolta: „Hogy egyesek ne várják meg, hogy mások kérjenek tőlük valamit, mások pedig ne kínáljanak először semmit, amíg meg nem kérik őket.”

    Nagy Sándor ( Μέγας Αλέξανδρος ) elküldve Phocionnak ( Φωκίωνας ) 100 talentum (érme). Egy athéni politikus megkérdezte: „Miért választott engem Sándor az athéniak közé, és miért adott nekem annyi pénzt?” A hírnökök így válaszoltak: „Mert becsületes embernek tart téged.” Phocion nem volt hajlandó elfogadni a pénzt, mondván: "Szóval lehetőségem lesz becsületesnek tekinteni magam."

    Egyszer Diogenész kegyelemért könyörgött a szobortól. Arra a kérdésre, hogy miért teszi ezt, így válaszolt: „Gyakorolok, hogy ne csalódjak az emberek érzéketlenségében.”

    Amikor Fülöp macedón király az olimpiai játékokon volt, a Peloponnészosz-szigetek lakói annak ellenére, hogy támogatták, kifütyülték. A király barátai azt tanácsolták Fülöpnek, hogy büntessék meg a lakosokat, de a király így szólt: „Ha az én javamban vannak, és így reagálnak, képzeld el, mit fognak tenni, ha megbántom őket?”

    Amikor Diogenész meglátott egy ügyetlen íjászt, a célpont közelében állt, és így szólt: "Ez az egyetlen hely, ahol nem üt."

    Egyszer volt az Empedoclisban ( Εμπεδοκλής ) megkérdezte, miért reagál így, amikor szidják. A filozófus így válaszolt: „Ha nem vagyok felháborodva, amikor szidnak, hogyan örüljek, ha dicsérnek?”

    Az athéniak hallották Diogenészt kiabálni: „Emberek! Emberek! Gyere ide!” és odarohant hozzá. Amikor tömeg gyűlt össze a vén körül, botot fogott, és kiabálni kezdett: „Embereket hívtam, nem gonosz szellemeket!”

    Megkérdezték Dionysiust ( Διονύσης ), miért tudta apja egyszerű állampolgárként a saját kezébe venni a hatalmat, és ő maga, a fia veszítette el azt. Dionysius így válaszolt: „Apám akkor tette, amikor a demokrácia gyűlöletet keltett, én pedig elvesztettem, amikor a zsarnokságot az irigység uralta.”

    Diogenész visszatért az olimpiáról. Megkérdezték tőle: „Sok ember volt a játékokon?” Diogenész azt válaszolta: „Sok ember volt, nem sok ember.”

    Epaminondas (Επαμεινώνδας ), látva egy hadsereget, amelynek nem volt jó vezetője, így szólt: "Nagy vadállat fej nélkül!"

    Aristide (Αριστείδης ), aki száműzetésben volt, megkérdezték, mi aggasztja leginkább. „Szülőföldem rossz híre. Mindenki rosszat beszél róla, mert száműzetésbe küldtek.”

    Egy kopasz ember átkozta Diogenest. A filozófus megfordult, és így válaszolt: "Nem bántalmazással válaszolok neked, hanem dicsérni fogom a hajad, amitől megszabadult egy ilyen agyatlan fejtől!"

    Az egyik athéni arisztokrata állandóan emlékeztette Szókratészt alacsony származására. Egyszer egy filozófus ezt válaszolta neki: „Ha én szégyellnem kell alázatos őseimet, akkor a te előkelő őseidnek is szégyellniük kell téged, egy ilyen méltatlan leszármazottat.”

    Egyszer azt mondták Diogenésznek: „Polgártársaid elítéltek, és száműzetésbe küldenek. A filozófus így válaszolt: „Én ítéltem őket arra, hogy ott éljenek, ahol élnek.”

    Diogenész, látva, hogy az egyik athéni kimutatta, hogy szerelmes egy gazdag öregasszonyba, így szólt: „Nemcsak a szemével, hanem a fogával is megragadta.”

    Egyszer Diogenész látott egy nőt, aki imádkozás közben nagyon lehajolt egy istenszobor előtt. Aztán Diogenész odalépett hozzá, és így szólt: „Nem kell túlságosan lehajolni, különben Isten valamikor eljön, mögéd áll, és... csúnya dolgokat lát.”

    Néhányan dicsérték azt az embert, aki Diogenészt segítette. Maga a filozófus is felháborodott; – Miért nem dicsér meg, amiért megtiszteltem őt azzal, hogy elfogadtam a segítséget?

    Diogenész feküdt és sütkérezett a napon, amikor Nagy Sándor odalépett hozzá, és így szólt: „Diogenész, kérj tőlem, amit csak akarsz!” A filozófus így válaszolt: „Azt akarom, hogy félrelépj, mert az árnyékod eltakarja számomra a napot.”

    Egy szülő azzal a kéréssel fordult Arisztipposzhoz, hogy írja be a fiát tanulónak. A filozófus ezért 500 drachmát kért. Ez az összeg nagyon nagynak tűnt apám számára. – Igen, veszek egy állatot ennyi pénzért! - Vásároljon - mondta Arisztipposz -, akkor kettő lesz belőle.

    Arisztotelésznek azt mondták, hogy valaki nagyon megszidta. Erre a filozófus nyugodtan válaszolt: „Egyáltalán nem érdekel. Ha távol vagyok, megverhetnek ostorral!”

    Diogenész látta Démoszthenészt egy olcsó kocsmában étkezni. Amint Démoszthenész meglátta, szégyenkezve felállt, és elkezdett visszahúzódni a kocsma mélyére. Diogenész pedig így kiáltott neki: Minél távolabb húzódsz, annál mélyebbre mész a kocsmába.

    Arisztipposznak azt mondták, hogy felesége, Laida nem szereti őt, csak színlelte. Azt válaszolta: "Rendben van, és nem szeretem a bort és a halat, de ez nem akadályoz meg abban, hogy élvezzem őket."

    Diogenész belépett az egyik tanár osztálytermébe, és sok festményt és múzsa-szobrot látott, de kevés diákot, és megjegyezte: „Ha a múzsákat számolod, akkor sok tanítványod van!”

    Ágis előtt az olimpiai játékok bíráit dicsérték. Nem bírta, és felháborodott: „Nos, meglepő, hogy négyévente egyszer tisztességesek!”

    Fülöp macedón király néhány közeli munkatársa megpróbálta meggyőzni őt, hogy űzzen ki a királyságból egy lakost, aki mindig rosszul beszélt róla. "Őrült vagy? – kiáltotta Philip. – Akarod, hogy elküldjem más helyekre, hogy ott is szidhasson, ahol nem ismernek?

    Diogenes megkérdezte Szókratészt, hogy mit tegyen jobb egy férfinak: férjhez menjen vagy szingli maradjon? Szókratész így válaszolt: „Mindkét esetben meg fogja bánni, amit tett.”

Az ógörög viccekben történelmi alakokat és hétköznapi helléneket egyaránt látunk, de a vörös fonal az ókori görögök humora, a beszéd, a műveltség és a zsenialitás képzetei. A görögök éles nyelvűek, de soha nem veszítik el büszkeségüket, becsületüket és elveiket. Kérdéseik és válaszaik minden szépsége, sója annyira lakonikus, egyszerű és tartalmas egyszerre, hogy nincs más hátra, mint meghajolni az elme előtt.



Ossza meg